English Matters. English spoken today

English Matters. English Spoken Today

Wydawnictwo Colorful Media,  na okres wakacyjny, przygotowało aż dwa wydania specjalne magazynu English Matters. Jedno z nich, to które interesuje mnie znacznie bardziej, wpadło mi już w łapki. English Spoken Today to zbiór artykułów dotyczących aktualnego języka angielskiego i jego nauki. Do tego wszystkiego, mamy 6 artykułów, które można odsłuchać i listy słówek do pobrania ze strony wydawnictwa. To, co bardzo mi się spodobało, a jest nowością, to zapis fonetyczny, przy wybranych słowach. Takie rozwiązanie, czy to przy fiszkach, czy w magazynie tego typu, zawsze jest jak najbardziej na plus, więc mam nadzieję, że będzie to już standardowym zabiegiem w kolejnych wydaniach.

Przechodząc do zawartości magazynu. Oczywiście nie przedstawię Wam wszystkich artykułów, które są w nim zawarte, bo to Wasze zadanie, by je odkryć, ale wskażę, co ciekawego w nim znajdziecie. A ciekawych rzeczy możecie szukać od strony pierwszej, do ostatniej tak naprawdę. Moje serce jednak podbiło kilka artykułów. Między innymi What’s in a language? Słyszeliście kiedyś o czymś takim jak Franglais, Ponglish, czy Spanglish? Nie? To w tym artykule możecie wyczytać wiele ciekawostek związanych z mieszaniem języków i wprowadzaniem anglicyzmów do codziennych słów w danym języku.

Dalej mamy artykuł Wash Your Mouth Out!, czyli przeróżne przykłady angielskich wulgaryzmów. Mamy też przykład tego, co robią Irlandczycy, kiedy w towarzystwie znajdują się kobiety i dzieci. Poza tym, świetna analiza piosenki Outkast „Hey… Ya”. Wyjaśnienia gramatyczne dotyczące don’t i doesn’t. Bardzo często pojawiają się błędy w tekstach piosenek i autorka tekstu, Anna Rozmus, tłumaczy nam, dlaczego tak to wygląda. Do tego poznajemy zwroty ze słowem mess a także objaśnienia slangu.

Kolejny świetny artykuł to From Texting to Sexting, mówiący o historii sms’owania, skrótach używanych w języku angielskim, o emotikonach, o zdobywającym popularność sextingu. A na sam koniec, świetny artykuł Computer Says No, wykazujący wady i zalety popularnych programów, do nauki języka angielskiego: od Tell Me More, przez RosettaStone, aż po Belitz. Wykaz cen, mocnych stron, braków w programach. Może znajdziecie ten idealny dla siebie i ujrzycie naukę angielskiego w nowym wydaniu?

Nowy numer specjalny English Matters to kolejne świetne wydanie, dopracowane w każdym calu. Z dotychczas przeczytanych numerów specjalnych, ten jest jednym z najlepszych. Zaraz obok postawiłabym wydanie dotyczące Australii. Dlatego też, jeżeli jesteście językowymi freakami tak jak ja i lubicie się uczyć poprzez czytanie fajnych artykułów, jak najbardziej polecam sięgnięcie po English spoken today ;)

Related Posts

E-book

Archiwum