Jak brzmieć mądrze, nie mając nic do powiedzenia?

Z racji swoich zainteresowań i profesji, jaką chciałabym się zająć, muszę ćwiczyć się w mówieniu. Muszę mówić wyraźnie, dobrze modulować swój głos i przede wszystkim zrobić wszystko, by zaciekawić słuchaczy. To nie jest prosta kwestia i nie każdy ma odpowiednie ku temu predyspozycje. Przez lata byłam przekonana, że ja ich nie posiadam, ale jak to się mówi, życie weryfikuje i w ostatnim czasie często słyszę odmienne opinie. Nie wiem ile jest w tym prawdy i czy rzeczywiście jestem wstanie zainteresować ludzi tym, o czym opowiadam, ale mam zamiar się w tym ćwiczyć i przynajmniej próbować. Przed przypadek trafiłam na świetny materiał z konferencji TEDx, którym chciałabym się z Wami dzisiaj podzielić. Jeżeli znacie angielski to poświęćcie kilka minut i obejrzycie filmik.

TED, jeżeli nigdy o tym nie słyszeliście, to organizowana przez amerykańską fundację non-profit konferencja naukowa, której celem jest popularyzacja „idei wartych rozpowszechniania”. Fajną inicjatywą jaką się szczyci od roku 2006, jest udostępnianie wykładów online, na swoim kanale YouTube, na zasadzie licencji Creative Commons.

TEDxjest eventem niezależnym od TED, który może być organizowany przez każdego, kto otrzyma darmową licencję od TED, zgadzając się podążać za pewnymi zasadami. Eventy te są non-profit, ale mogą pobierać opłatę za udział, bądź wsparcie sponsorów, by pokryć koszty organizacji. Tak samo, osoby, które przemawiają, nie są opłacane. Muszą też one odstąpić od praw autorskich swoich materiałów, które TED może edytować i udostępniać.

Video, które ja chciałabym Wam przedstawić (aczkolwiek zachęcam do przejrzenia ich kanału na YT i odnalezienia interesujących Was zagadnień), dotyczy tego jak brzmieć mądrze, nie mając nic do powiedzenia tak naprawdę. Jak widać na przykładzie Willa Stephena – można! :)
Chociaż osobiście zawsze wolę się przygotować i wiedzieć o czym mówię, zostawiając sobie jednak pole na własną inicjatywę i improwizację.


Related Posts

E-book

Archiwum