Nie ma Boga oprócz Allaha – Reza Aslan

Nie ma Boga oprócz Allaha - Reza Aslan

Kulturą i religią Islamu jestem zafascynowana od czasu, kiedy w 2008r. po raz pierwszy miałam możliwość wybrać się do Tunezji. Co prawda była to jedna z najlżejszych jego odmian, ale sam fakt obcowania z tak odmienną kulturą niesamowicie mnie fascynował i fascynuje do dzisiaj. Moja praca maturalna z języka polskiego poruszała temat trudnej sytuacji kobiet w świecie Islamu, wiele artykułów i książek na ten temat przeczytałam i na pewien czas miałam dość z racji przytłoczenia tematem i wszystkimi tymi przerażającymi i niewiarygodnymi dla naszego świata historiami. Sytuację odmieniło troszeczkę wydawnictwo Burda Książki, które podesłało mi książkę Rezy Aslana Nie ma Boga oprócz Allaha, która odbudowała moje zafascynowanie tą kulturą i która przypomniała mi o tym, jak bardzo tęskniłam za tymi tematami.

Nie ma Boga oprócz Allaha to książka, która przedstawia historię religii, która wedle założeń wielu badaczy, w przeciągu kilkunastu lat, będzie religią dominującą i zostawi chrześcijan daleko w tyle, pokazuje w jaki sposób się rozwijała i jak postępowała jej ewolucja. Pokazuje także zachodzące zmiany, związane z tym, jak wygląda świat w chwili obecnej i do którego także muzułmanie często próbują się dopasować, chociaż dla nas bardzo często ich zmiany są niezrozumiałe. Książka została uznana, przez jedną z brytyjskich sieci księgarni za jedną ze stu najważniejszych pozycji ostatniej dekady a to już wiele świadczy o powyższym tytule.

Chyba wszyscy wiemy, co wydarzyło się 11 września 2001r. i jak duże atymuzułmańskie nastroje przyniosło. Świat Islamu jest dla nas na wyciągnięcie ręki a jednak często żyjemy stereotypami i utwierdzamy w przekonaniach, które nie zawsze do końca są prawdziwe. Większa część społeczeństwa już z góry nastawiona jest anty, chociaż jeżeli ich spytacie, na temat Islamu nie wiedzą KOMPLETNIE NIC. Po prostu wyrobili sobie określone, oczywiście bardzo negatywne zdanie i nie robią nic, by utwierdzić, bądź zaprzeczyć swoim przekonaniom. Wierzą w to, co mówią inni, co pokazuje i nakręca telewizja.

Ogromnym plusem książki jest to, że autor nie przekonuje nas do tej religii i kultury. Reza Aslan nie ocenia, ani nie interpretuje a zadanie pytania, które pozostawia czytelnikowi do przemyślania i przetrawienia, do tego by zweryfikował swoje poglądy i sam doszedł do tego, czy dalej trwa w swoich przekonaniach, czy może jednak jest wstanie spojrzeć w inny sposób.

Książka jest fantastycznym wydawnictwem przedstawiającym tę wzbudzającą wiele negatywnych myśli religię. Jest to bardzo rzetelna publikacja, która nie karmi nas papką i anty-islamskimi postawami, często niesamowicie przerysowanymi, albo niedopowiedzianymi, które przedstawiane są w naszej telewizji. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chciałby zweryfikować swoje poglądy, albo dowiedzieć się czegokolwiek na temat tej niesamowicie bogatej kultury i religii.

Related Posts

E-book

Archiwum