Jak szybko można nauczyć się dość płynnie mówić po szwedzku nie mając wcześniej styczności z tym językiem? W rok? Dwa? Może trzeba wyjechać do Szwecji, totalnie zanurzyć się w języku i kulturze, żeby ostatecznie po kilku latach być wstanie się porozumiewać?

A co jeżeli powiem Wam, że wystarczy zaledwie pół roku, by z sukcesem zdać egzamin językowy na poziomie B1? Uwierzycie mi?

włam się do mózgu - radek kotarski - recenzja

Nie? A powinniście! Bo nie dość, że jest to możliwe, to jeszcze może osiągnąć to KAŻDY z nas. Jak? Za sprawą książki Radosława Kotarskiego pt. „Włam się do mózgu”.

70 STRON WSZYSTKIEGO I NICZEGO

Prawda jest taka, że na każdym etapie naszej edukacji uczą nas wielu mniej lub bardziej przydatnych zagadnień. Nigdy jednak nie ucząc nas tego, jak właściwie powinniśmy się uczyć. Radek postanowił poświęcić część swojego życia, przejrzeć setki pozycji naukowych, odnaleźć skuteczne metody, przetestować je na sobie i w skondensowanej, bardzo przystępnej formie, zaprezentować w książce i przekazać nam wiedzę. W publikacji zawierającej 17 stron bibliografii. Publikacji, która znacznie odbiega poziomem treści i swojego wydania od 90% książek innych YouTuberów.

I od razu powiem, że nie. To nie jest zbiór technik NLP. Oczywiście drobna część metod odwołuje się do warunkowania, ale zdecydowanie nie zaliczyłabym tej pozycji do zbioru technik programowania neurolingwistycznego. Jest to zestawienie zdobyczy nauki z zakresu psychologii poznawczej.

WŁAM SIĘ DO MÓZGU JEDNAK NIE TAKA INTERESUJĄCA TA KSIĄŻKA?

Odnosząc się jednak do książki samej w sobie, a właściwie jej zawartości, na samym wstępie muszę zaznaczyć, że podeszłam do niej z ogromnym podekscytowaniem i pozytywnym nastawieniem. Miałam także nadzieję na to, że będę wstanie szybciej i trwalej pozyskiwać wiedzę. To moje podekscytowanie trwało przez jakiś czas. Czas dopóki się nie znudziłam. Stronę za stroną poznawałam motywy napisania książki. Poznawałam historię tego, w jaki sposób ukształtował się nasz system edukacji, a także różne związane z tematem ciekawostki. I nie zrozumcie mnie źle, bo wstęp czyta się naprawdę dobrze. Ale jako, że już, teraz, zaraz chciałam dowiedzieć się jak mam się uczyć i jakie sposoby nauki istnieją, poczułam zawód i niesmak. No bo jak to, Radek obiecał cud a dostaję pisaninę, którą czyta się świetnie, ale nie po nią przecież przyszłam.

MAGICZNA STRONA 72 – CZYLI CZAS WŁAMAĆ SIĘ DO MÓZGU

Jednak ostatecznie pojawiła się strona nr 72 i poczułam szybsze bicie serca. Paliłam się do tego, żeby poznać sposoby nauki, wdrożyć je w codzienne działania i wykorzystać w taki sposób, żeby na pierwszy rzut, to nauka języka obcego, stała się znacznie bardziej skuteczna. Podniecenie sięgało zenitu. Miał się otworzyć przede mną nowy, piękniejszy świat. Świat szybkiego pojmowania i kompletnie innego podejścia do nauki.

Ale czy na pewno?

13 GENIALNYCH METOD – WŁAM SIĘ DO MÓZGU

Przez kolejne niemal 200 stron Radek przedstawia szereg metod, które znacznie ułatwiają i przyspieszają proces nauki – dopiero dzięki zapoznawaniu się z nimi zrozumiałam skąd ten długi wstęp i żałowałam swojej początkowej frustracji. Nie dość, że całość napisana była z sensem, to jeszcze przygotowała mnie na to, żeby na spokojnie pojąć to, co autor chce mi przekazać, zamiast na hurra rzucać się w wir poznawania kolejnych technik zapamiętywania. Co najbardziej mi się spodobało to to, że autor przetestował wszystkie techniki na sobie, bardzo zrozumiale je opisał i skupił się na nich pod kątem różnej tematyki.

Tego typu publikacje bardzo często skupiają się na nauce języków obcych. Prawda jest taka, że zapamiętywać próbujemy przeróżne informacje. Nie są to tylko kolejne słowa w hiszpańskim, niemieckim czy japońskim. I za to ogromny plus dla Radka, ponieważ omawiając każdą metodę dawał poczucie, że wykorzystywana ona może być wszechstronnie. Nie dość, że sam podawał przykłady, to zostawiał pole do popisu i wybrania swojej własnej drogi. Plusem jest to, że Włam się do mózgu zachęca do wszechstronnego wykorzystywania technik i tłumaczy je na przeróżnych przykładach.

Najciekawsze w tych metodach jest to, że podczas czytania książki, część z nich wydaje nam się oczywista. Jednak po głębszym zastanowieniu dochodzi się do wniosku, że się ich tak naprawdę w żaden sposób nie wykorzystuje. Pozostałe metody wydają się całkowicie nieintuicyjne. Nie tylko nam, czytelnikom, ale także badanym, którzy udowodnili, że testowane przez nich metody, są znacznie skuteczniejsze. Pokazuje to, że nauczono nas uczyć się niewłaściwie. Przez lata tak wpoiliśmy sobie te niewłaściwe metody, że kiedy korzystamy z tych, które działają lepiej, wydaje nam się, że są gorsze.

Nic bardziej mylnego!

DLACZEGO WARTO WŁAMAĆ SIĘ DO MÓZGU?

Czy naprawdę trzeba zadawać to pytanie?

Chyba każdemu świadomemu człowiekowi, który stara się samorealizować, rozwijać i uczyć nowych rzeczy, zależy na tym, ażeby nauczyć się ich szybciej i skuteczniej. Po co poświęcać X czasu i zapamiętać 10% danego materiału, skoro w tym samym czasie możemy znacznie zwiększyć zakres zapamiętywania. A co najważniejsze, jednocześnie znacznie zwiększyć trwałość zapamiętywanych informacji. Bo materiały zebrane i opracowane przez Radka Kotarskiego to nie są metody powielające schemat szkolny Z-Z-Z (zakuj-zdaj-zapomnij). Tworzą one nowy schemat – uwaga, inwencja własna – U-C-Z (ucz się skutecznie-czerp z tego przyjemność-zapamiętaj).

Podsumowując, nie muszę chyba pisać, że książka Włam się do mózgu jest rewelacyjna. Pięknie wydana, świetnie się ją czyta, a co najważniejsze – niesie za sobą bogatą treść. Nie pozostaje mi nic innego jak Wam ją serdecznie polecić a samej intensywnie zacząć z niej korzystać i regularnie włamywać się do mojego mózgu.

—————————————–

Mało Wam treści? W takim razie zapraszam do zapoznania się z dodatkowym materiałem wideo, który porównuje Włam się do mózgu – Radka Kotarskiego do Naucz się uczyć – Sebastiana Leitnera. Tutaj możecie przeczytać mój wpis sprzed niemal trzech lat traktujący o tym tytule właśnie.

Jeżeli jeszcze Wam mało materiału i chcecie więcej konkretów, z którymi się zgadzam, zajrzycie na blog Qulleczki. To dzięki niej zaopatrzyłam się we wszystkie książki wydawnictwa Altenberg, które do tej pory zostały wydane. Napisała to, co mi także siedzi w głowie, ale czego nie przelałam w swoim tekście. (Jej czytałam po napisaniu swojego dopiero!) Tak naprawdę wszystko, o czym wspomniała jest tym, z czym się zgadzam! Dlatego zachęcam do poznania się z innym a jednocześnie takim samym spojrzeniem na ten tytuł.

.

Related Posts

E-book

Archiwum