Artykuł gościnny autorstwa Natalii Góralczyk
Jaka jest różnica pomiędzy produktywnością a byciem „wiecznie zajętym”? Dlaczego nadal istnieje tak wiele osób, który tylko pozornie coś robią, aby w ten sposób poczuć się lepiej? Dlaczego ja sama byłam osobą “wiecznie zajętą”?
Wydawało mi się, że jestem osobą dobrze zorganizowaną – produktywną. Pewnego dnia rozmawiałam z bliską mi osobą i to podczas tej rozmowy uświadomiłam sobie kilka ważnych rzeczy. Ta bliska mi osoba przyznała, że teoretycznie robi dużo, a jednak robi niewiele i nie widać efektów jej pracy. Zaczęłam wtedy rozmyślać nad tym wszystkim co usłyszałam. Rozmawiałyśmy na temat tego, że dzisiejsza mentalność ludzi polega na tym, że są oni „wiecznie zajęci” a nic konkretnego nie robią. Często robią coś co i tak jest z góry skazane na niepowodzenie – marnują swój cenny czas na coś bezużytecznego. Jednak najbardziej niesamowite jest to, że ja sama w pewnym momencie zaczynałam tak działać!
Jak zrozumiałam, że byłam ciągle „zajęta”?
Na szczęście jestem kobietą, która nie lubi marnować swojego życia i w momencie kiedy uświadomiłam sobie to wszystko, zaczęłam poszukiwać informacji w Internecie. Okazuje się, że są miliony osób, które tylko „coś robią”, aby w ten sposób poczuć się lepiej. Dość szybko okazało się, że ja również należę do grona tych osób, które są „wiecznie zajęte” zamiast mądrze produktywne. Każdy z nas bezsensownie marnuje swój czas na wiele niepotrzebnych czynności jednocześnie sobie tego nie uświadamiając. Dlatego chcę Ci pokazać jak ja zmieniłam swoje postępowanie, jakie zasady wprowadziłam w swoje życie i dzięki czemu jestem osobą lepiej zorganizowaną.
Czym jest produktywność?
Na początku jednak muszę wyjaśnić Wam czym dla mnie jest produktywność. Czytając różne artykuły natrafiłam na bardzo mądry cytat, którym się z Wami podzielę:
„Produktywność to przede wszystkim chęci do działania i pozytywne nastawienie myślowe. Jeśli każde zadanie będziemy traktować jako niemożliwe do spełnienia to szybko stracimy zapał i zapadniemy się pod stos piętrzących się rzeczy do zrobienia.„
źródło: https://pudrowo.pl/jak-byc-bardziej-produktywnym/
Wszystko zaczyna się od głowy. To głowa jest najważniejsza we wszystkim. Jeśli od początku będziemy zakładać, że coś nam nie wyjdzie i będziemy negatywnie nastawieni do jakiegoś działania wtedy możemy być pewni, że na pewno nam to nie wyjdzie.
Dla mnie, bycie produktywną kobietą to przede wszystkim odpowiedni sposób organizowania czasu tak, aby wywiązać się z moich obowiązków (zawodowych i domowych) oraz wygospodarować czas wolny dla siebie bez zbędnych rozpraszaczy.
Jak być produktywnym – nawyki, które pomagają mi w byciu produktywną:
1. Nie rozstaję się z kalendarzem – po wielu próbach stwierdzam, że najlepszą metodą dla mnie jest planowanie czasu w Bullet Journal, czyli kalendarzu stworzonym przez siebie. To ja sama decyduję co ma się tam znaleźć, w jaki sposób go prowadzę, co w nim zapisuję. To bardzo fajny, kreatywny sposób na organizowanie czasu.
2. Planuję swój odpoczynek – wpisuje w swój harmonogram czas, w którym odpoczywam. Staram się wywiązywać z moich obowiązków do godziny 18, aby później mieć czas wolny dla siebie.
3. Nadaję zadaniom priorytety – dzięki temu wiem, które czynności muszę wykonać w pierwszej kolejności.
4. Skupiam się na konkretnej rzeczy, którą mam do zrobienia – multitasking nie działa.
Koncentracja naprawdę może posunąć Twoje cele albo Twoją karierę o lata świetlne do przodu. Jak będziesz to umiał to nie będziesz miał konkurencji w świecie w którym nikt nie może się skupić.
źródło: https://selfmastery.pl/jak-byc-produktywnym/
Do tej pory myślałam, że kobieta jest w stanie wykonywać wiele czynności jednocześnie. Teraz nauczona swoim doświadczeniem wiem, że najlepsze efekty osiągam skupiając się na jednej rzeczy. Dopiero jak skończę daną rzecz, mogę skupić się na kolejnej itd.
5. Dzielę duże zadania na mniejsze – dzięki temu nie przeraża mnie wielkość zadania, które muszę wykonać.
6. Biegam – aktywność fizyczna pozwala w wieloraki sposób kształtować ciało i umysł. Pozytywnie wpływa na zdrowie i kondycję. Pozwala także kształtować systematyczność i charakter, co jest bardzo istotne, jeśli chcę być dobrze zorganizowana.
Podsumowanie
Podzieliłam się z Wami moją historią. Te proste zasady pozwoliły zmienić wiele w moim zachowaniu, dzięki czemu w końcu czuję, że faktycznie jestem produktywna i dobrze dysponuję swoim czasem. Oczywiście nic nie przychodzi od razu. Czasami potrzeba czasu i metodą prób i błędów każdy znajdzie swój system działania. Przestańmy tylko udawać, że jesteśmy „wiecznie zajęci” i zacznijmy działać!
Zostań ze mną na dłużej i bądź ze wszystkim na bieżąco:
Zobacz także:
Postanowienia noworoczne 2020
Wiedźmin – serial Netflix (2019)
Nie czytasz Olgi Tokarczuk? – Zrób z siebie idiotę!
Skuteczna reklama na Facebooku – Artur Jabłoński (recenzja)
Joker (2019)