Bogowie muszą być szaleni – Aneta Jadowska (recenzja)

Dora Wilk powraca w dobrej formie. Niepokorna wiedźma, która choćby próbowała je omijać, to zawsze wpadnie w kolejne kłopoty. Drugie spotkanie z Dorą po latach było równie udane i równie rozrywkowe co pierwsze. Ledwo pojawiło się wznowienie poprzedniego tomu – Złodziej dusz – a już od dzisiaj, na półkach księgarni znaleźć możecie tom drugi – Bogowie muszą być szaleni.

Bogowie muszą być szaleni – co się dzieje tym razem?

Nasza bohaterka na stałe przeniosła się do Thornu. Za swoje zasługi otrzymała przytulne gniazdko, które dzieli ze swoimi przyjaciółmi – prosto z nieba oraz piekła. Piekielnie przystojny Miron oraz niebiańsko uroczy Joshua dzielą z Dorą życie i przygody, które ją spotykają. Mieszkają razem, spędzają ze sobą czas, a nawet razem sypiają. Życie jednak nie zawsze jest sielanką i nie zawsze jest błogo. Dora ma skłonności do tego, żeby pakować się w kłopoty, więc i tym razem musi trochę namieszać.

Mag, którego pokonała wiedźma w poprzednim tomie to był pikuś. Tym razem musi zmierzyć się z wilkołakami, wampirami, a nawet bogami. Dla niektórych stanie się sojusznikiem, dla innych mentorem, a inni będą walczyć o przetrwanie. Przed Dorą trudne zadanie mediatora – a z jej niewyparzonym językiem nie jest to proste wyzwanie.

Urban Fantasy Anety Jadowskiej

Aneta Jadowska po raz kolejny zabiera nas do barwnego świata Urban Fantasy. To, co autorka wykreowała i daje czytelnikowi – tego nie powstydziłby się żaden pisarz. Pamiętam jak bałam się podczas pierwszego czytania, że ten tom może wypaść słabiej. I z jednej strony tak jest, bo przez pół książki mamy tak naprawdę wprowadzenie do historii i małe waśnie międzygatunkowe, dopiero w połowie tomu akcja nabiera ekstremalnego tempa i do końca nie zwalnia.

Z drugiej jednak strony, Aneta Jadowska dopiero otwiera przed nami cały ten świat. Dużo mocniej skupia się na drugoplanowych bohaterach, wprowadza dużo nowych postaci, skupia swoją uwagę na uczuciach, waśniach, ale także historii różnych gatunków oraz pochodzeniu samej Dory.

Dora, Dora gdzie jesteś?

Mam wrażenie, że między Złodziejem dusz a Bogowie muszą być szaleni jest dość mocny przeskok w tym, jaką bohaterką jest Dora. W pierwszym tomie skrupulatna, zawzięta, harda babka, tutaj zaczyna być już „miękciejszą” kluseczką, którą odbieram zupełnie inaczej. Oczywiście widzimy dwie Dory – Dorę dla bliskich i Dorę dla tych, którzy jej dobrze nie znają, jednak z bohaterki, która była typową badass, pokazuje nam się dobroduszna Dora, która dla przyjaciół zrobi wszystko a z ukochanymi przystojniakami niesamowicie się pieści.

No właśnie… wątek miłosny. Fajny i niefajny. Czasem miałam go przesyt. Uwielbiam trójkąt Dora-Miron-Joshua. Pamiętam też jak bardzo im kibicowałam podczas pierwszego czytania. Nadal tak jest, jednak to przygody wiedźmy, jej spotkania z innymi rasami, jej stykanie się z przeciwnościami losu – to jest główna moc tej książki, to tutaj w tle gra rock’n’roll, a akcja pędzi niesamowicie do przodu. Chcę tego więcej, znacznie więcej!

Podsumowanie

Lata rozłąki z Dorą nie zmieniły mojego podejścia do serii. Z biegiem lat kocham ją niezmiennie, choć teraz dostrzegam więcej jej mankamentów. Doświadczenie z Urban Fantasy nauczyło mnie co lubię, jakie wątki mi odpowiadają i czego oczekuję od tego typu literatury – oczywiście każda tego rodzaju książka ma podobną strukturę, jednak największą mocą historii o Dorze są jej przygody, nieprzewidziane zrządzenia losu i akcja, która napędza czytelnika.

Nie brakuje też zabawnych fragmentów, które jednocześnie potrafią mocno rozczulić czytelnika.

„Widok musiał mu sprawiać przyjemność. Uśmiechał się i nabierał przesycone zapachem krwi hausty powietrza jak kuracjusz w Ciechocinku.”

Książkę czyta się niesamowicie szybko i bardzo przyjemnie. Jeżeli spodobał Wam się tom pierwszy, koniecznie sięgnijcie po dwójeczkę. Sama zostaję w teamie Dory Wilk i czekam na więcej! W końcu przed nami „Zwycięzca bierze wszystko” – premiera już niebawem! :)

Zostań ze mną na dłużej i bądź ze wszystkim na bieżąco:

Przeczytaj także

Złodziej dusz – Aneta Jadowska
Dzikie Dziecko Miłości – Aneta Jadowska
Dynia i Jemioła – Aneta Jadowska
Sabrina sezon 3 – recenzja (serial Netflix)
Nauka koreańskiego od podstaw – wyzwanie 2020

Related Posts

E-book

Archiwum